VALGU ELU . Jäädvustan Valgus toimuva pildile ja lisan siia . Siia lisan ka teiste autorite pilte ja lugusi . Aja möödudes võivad need kaadrid ja lood omandada kultuurilooliselt olulise väärtuse . ( Palun siit blogist pilte mitte võtta ilma minu nõusolekuta !!! )
Monday, 17 December 2012
Thursday, 8 November 2012
Valgu klubi pidas sünnipäeva ja lõpupidu . Autor : Reet Saar
Veerand sajandi eest 4. novembril avati Valgu sovhoosi uue klubi uksed, hingedepäeva õhtul, 2. novembril 2012 peeti selles majas ilmselt viimane pidu. Edasine ringide tegevus järgneb üle tee olevas Valgu kontoris või koolimajas.
Valgu rahvamaja esimesed töötajad Külli ja Egon Ovir tunnustasid selle maja mitmekesist kultuuritegevust . |
Jahedapoolses saalis astusid publiku ette kõik Valgu rahvamaja kaheksa taidluskollektiivi ja andsid enam kui tunnipikkuse kontserdi. Alustasid kõige nooremad laululapsed. Neid juhendab Kadri Burmeister, kes oli kunagi ise siin samasugune laululaps. Seejärel tuli lavale kõige kauaaegsem kollektiiv - eakate segakoor Linda, kelle kohta öeldi, et nad ei jäta vahele ühtki memme-taadi pidu. Koor on aastatega küll kõvasti kokku kuivanud, aga osalejate vaim on jätkuvalt nooruslik. Kõneka päevateemalise koosoleku, millest märksõnadena käis läbi Märjamaa valla kultuurikorralduse reform, pidas maha eakate näitering. Kerget jalga näitas eakate tantsurühm Valgu Vallatud.
Eriti tahaks nende hulgas välja tuua särtsaka Malle Perametsa, kelle tantsulusti oli nauditav jälgida, tema kehastas näidendis ilmekalt ka koosoleku juhatajat ja laulab ka kooris. Kõige tipuks sõidab ta proovidesse nüüd juba Kehtna vallast. Sama tegus on 80+ vanuses Aine Piliste. Valgu näitering M.O.T.T. esitas kõikide numbrite vahel sõnamängulisi nalju.
Kui naised tahtsid oma lõbuks tantsida, siis saigi alguse naisrühm OmaLõbuks. Takistuseks ei ole see, et rahvamaja juhataja ise tantsukirjeldusi lugeda ei oska, õppimisel aitavad esimese töö ära teha tantsuõpetaja Karin Andesalu ja Lilli Teesalu Märjamaalt, seejärel pusitakse kohapeal ise edasi. Veel on Valgus väike naiskoor Lootus, mis juba seekord astus üles koos Haimre rahvamaja naistega.Üheskoos tahetakse minna maakonna laulupeole ja kandideerida ka suurele laulupeole. Veel käivad koos mõned tüdrukud, kes õpivad ise tänapäevase liikumisega sõutantse. Kontserdi lõpul kogunesid kõik lauljad ja tantsijad veel kord ja ühiselt kanti ette „Mere pidu".
Taidlejad juba seisid, nüüd palus Mervi Vaarmann kõigil püsti tõusta ja luges ette Märjamaa vallavolikogu otsuse Valgu rahvamaja (hoone) sulgemise kohta. Järgnesid Paul-Erik Rummo luuleread: me hoiame nõnda ühte nagu heitunud mesilaspere, me hoiame nõnda ühte ja läheme läbi mere... See kõlas kui lubadus ja vanne mitte alla anda ja jätkata. Juhataja tänas kõiki endisi ja praegusi taidlejaid ja kollektiivide juhte, seejärel said sõna külalised.
Raplamaa rahvakultuurispetsialist Anne Ummalas tunnustas Mervi Vaarmanni ja Valgu inimesi olemast aktiivsed rahvakultuuri kandjad. Ta avaldas veendumust, et teise majja minek ei muuda tegevuste sisu.
Uude kohta viimiseks kinkis ta kohaliku neiu Siiri Siimari maali ja toalille. Viimaseid tõid teisedki tervitajad. Uued taimed on väga oodatud, sest eelmisel talvel võttis külm rahvamajas lilled ära.
Märjamaa vallavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Tõnu Mesila ütles, et siinse kandi kultuurielul on pikk traditsioon.
Üks etapp nüüd lõpeb, aga kultuuritegemine pole seotud ainult majadega, ennekõike sõltub see inimestest. Ta andis Mervi Vaarmannile valla tänukirja vapra ja ennastsalgava töö eest.
Märjamaa rahvamaja juhataja Merle Voolaid tänas eheda kontserdi eest: päris asi sünnib südame, hinge ja mõistuse koostöös. „Täna on olukord nagu on. Soovin, et te usuksite, et selle maja paremad päevad on ees," lausus Voolaid.
Kohal olid maja esimesed töötajad Külli ja Egon Ovir, kellel oli õhtu jooksul palju südamlikke jutuajamisi taidlejatega. „Olime selle majaga seotud 18 aastat. Kurb kuulda, et maja suletakse.
Minu arvates on selles saalis üks Eesti paremaid tantsupõrandaid. Saalis mahub laudade taga istuma 250 inimest, diskole 600. Ma väga mõtleks, kas seda maja sulgeda," ütles Egon Ovir. Ta mõistab, et selle hoone hiilgeajad olid majandi päevil, aga nii suurt kultuurimaja igatseksid endale mitmed teisedki.
„Meie ajal oli Valgu taidlejate eeskavades ainult laul, nüüd oli palju mitmekesisem kava. Toona ei osanud ma oma koori lauljas Mervis näha seda potentsiaali, mis nüüd on avaldunud. Uhke tunne oli seda kontserti vaadata," tunnustas Külli Ovir.
Ka Sillaotsa talumuuseumi pere oli uhke, et nende „karjaplikast" on saanud kaheksa aasta jooksul Valgu-kandi kultuurielu tugev ja hinnatud eestvedaja.
Esiplaanil krapsakas Malle Paramets kes tantsib ,laulab ja näitleb |
Tantsuõpetaja Lilli Teesalu kinnitas, et Valgus on vanasti peetud vägevaid pidusid, kui siin nii suurt kultuurihoonet veel polnud ja oli kindel, et elu läheb edaspidi siiski paremaks.
Siin majas täna läidetud on valgus, ei tea, kas vana lõpp on see või uue algus, kõlasid Vigala kultuuritöötaja Astra Põlma luuleread. Siis hakkas mängima pillimees Marco, kes Valgu pidudel ongi kõige enam rahvast tantsitanud.
Veel tantsiti selles saalis tallad tuliseks ja saalgi soojaks nii et vesi jooksis mööda seinu. Rahvamaja juhataja pidi aga korduvalt kuulama inimeste murelikke küsimusi nii oma maja kui valla kultuurikorralduse kohta.
Saturday, 9 June 2012
Valgu valgus valgustas hariduselu juubelit . Autor :Merje Burmeister, Valgu põhikooli õppealajuhataja
Valgu koolimajas registreerisid osavõtjaid praeguse kooli ,huvijuht Tiina Riismaa ,õpetajad Anneli Ülemaante , Anu Lõõr ,Tiia Kessel ,Gerri Saaremets ,ja Marika Hatto . |
Laupäeval, 9. juunil 2012 oli Valgu küla siginat-saginat täis. Sügisel täitus 165 aastat hariduse andmise algusest ja 70 aastat ajast, mil kool hakkas tegutsema mõisahoones. Traditsiooniliselt tähistatakse iga viie aasta tagant neid tähtpäevi kevaditi suurema peoga.
Juba lõunast olid koolimaja uksed kõigile avatud. Kooli sööklas kostitas direktori kohusetäitja Ants Riismaa endisi ja praegusi töötajaid, külalisi ja vilistlasnõukogu liikmeid väikeste suupistetega. Endised kolleegid Sirje Hansen, Pille Vanker ja Julia Tamm tõid koolirahvale ka kingitusi.
Aktus toimus Valgu rahvamaja suures, aga kahjuks külmas saalis. Kokkutulnuile esinesid nii praegused õpilased kui ka vilistlased. Neid juhendasidõpetasid Anneli Ülemaante, Ene Oisalu, Reelika Looring ja Kadri Burmeister.Aktust läbivaks teemaks oli Valgu valgus valgustab, sest värskelt ilmus trükist samanimeline raamat. See valmis koostöös kooli, Sillaotsa Talumuuseumi ning Velise Kultuuri ja Hariduse Seltsiga. Suur tänu meie vilistlasele Jürgen Kusminile, kelle eestvedamisel raamat trükivalgust nägi. See on esimene sellelaadne üllitis Valgu hariduselu ajaloost. Raamatus antakse lühike ülevaade kooli ajaloost aastate kaupa. Samuti on ära toodud vilistlaste, õpetajate ja koolijuhatajate nimekirjad.
Teise poole raamatust hõlmavad kooli endiste õpilaste ja õpetajate värvikad ja emotsionaalsed meenutused, mis ulatuvad kaheksakümne aasta taha.
Aitäh kõigile, kes oma kooliaja mälestusi meile saatsid! Raamatut on huvilistel võimalik soetada Valgu koolist, Valgu raamatukogust ja Sillaotsa muuseumist.
Aktusel tutvustas Ants Riismaa kõiki praegu koolis ametis olevaid õpetajaid-töötajaid, tänas kooli meenetega kauaaegseid töötajaid, raamatu koostajat ja toimetajaid, kooli vilistlasnõukogu liikmeid, sponsoreid ja muidu häid koostööpartnereid.
Tervitussõnu ütlesid ja kingitusi tõid Märjamaa vallavanem, endine direktor Eero Plamus, maakonna haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Tiiu Raav ning valla lasteaedade nimel Kasti lasteaia juhataja Ruth Kaldma.
Rahvamajast siirdusime tagasi koolimajja, kus sai süüa sooja suppi, uudistada koolimaja, suhelda endiste koolikaaslaste ja õpetajatega, tutvuda õpilastööde näitusega, lugeda kroonikatest ajalugu, vaadata pilte ja videofilme.
Kohale oli tulnud ligi 230 endist õpilast, lisaks veel kunagisi töötajaid ja teisi külalisi.
Õhtu jätkus peomeeleolus ansambli Kahur ja Roos saatel varajaste hommikutundideni. Keskööl oli koolimaja ees haljasalal võimas ilutulestik, mille eest suur tänu Indrek Vahurile.
Samuti kuulub koolirahva tänu nendele 26 inimesele, kes annetasid raha koolimaja sise- ja välisvalgustuse parendamiseks. Loodame, et tänu neile on Valgu koolis ja selle ümber valgust rohkem!
Thursday, 12 April 2012
Valgu taidlejad hoiavad oma maja .Foto Reet saar
Vilen Künnapu projekteeritud Valgu rahvamaja
„Koolimajas võeti meid väga hästi vastu ja oleme selle eest väga tänulikud, aga olime seal ikkagi külas, mitte oma kodus," selgitas tagasiminemist eakate üks eestvedajaid Malle Peramets.
Neljapäev on proovipäev
Neljapäev on Valgu rahvamajas eakate proovipäev. Nad tavatsevad tulla kodust aegsasti välja, käia läbi ka poest ja raamatukogust või ajada lihtsalt enne proovi juttu. Juhtumisi on neljapäeviti külas ka kalaauto, nii et silgukotidki on jahedas fuajees kojuminemist ootamas. Aga nagu märkis rahvamaja juhataja Mervi Vaarmann, ununevat vahel mõni kalakott ka maha.
Eakatel on kombeks tantsuproovi lõpus kohvipaus teha, enne kui algab lauluharjutus. Koolis nad kohvitama ei hakanud, siin on aga sisse seatud väike kööginurk, kus riiulitel on nõusid nii palju, et jagub ka suurema seltskonna võõrustamiseks. Viimase võimalusega on hetkel lood kesised, sest maja suur saal on kõlekülm. Meelis Remmel on seal siiski lasteaialastega viimasel ajal tuletõrjeharjutusi korraldanud, lapsed jooksevad siis saalis üleriietes.
Saal on küll ametlikult kasutusest väljas, aga kohalik rahvas pole sellele enda jaoks kriipsu peale tõmmanud. Kui ilmad soojenevad, hakatakse ruumi uste kaudu tuulutama - aknaid avada ei saa - et Valgu kooli aastapäevaaktus suures saalis läbi viia.
Eakad harjutavad praegu memme-taadi peoks, mis toimub 26. mail Järvakandis. Esimest korda lähevad sinna Valgust nii lauljad kui tantsijad. Kirja pandi end ka Märjamaa folgile ja ära ei öelda teistestki esinemisvõimalustest. Eakate ringidest tegutsevad majas tantsurühm Valgu Vallatud, segakoor Linda ja näitering. Koos käib naiskoor Lootus, naisrühm OmaLõbuks ja täiskasvanute näitering. Sellest hooajast tegutseb ka seitsmeliikmeline tüdrukute sõutantsuring, mida üks tüdruk juhendab. Varem oli ka loovtööring, aga sellel hooajal polel külmade ruumide tõttu koos käidud. Loovtööringis tuli alati kõik enda järelt kohe kokku panna, sest majas pole kohta, kuhu poolikud tööd jätta. Kontorimajas saab vähemalt niisugune ruum olema.
Vasakult esimene on Valgu rahvamaja juhataja Mervi Vaarmann, kolmas eakate üks eestvedajaid Malle Peramets.
Tantsuõpetajad kaugemalt
Valgu inimeste tantsimise soov on suur, takistuseks pole see, et kohapeal pole ühtki tantsujuhti. Eakatele on samme õpetamas käinud Lilli Teesalu Märjamaalt - Mervi kirjutab kõik sammud üles ja sellise kirjelduse järgi harjutatakse pärast ise edasi. Kuid on sõidetud ka Haimre rahvamajja, et koos sealse rühmaga harjutada. OmaLõbuks on vahel kohale toonud Karin Andesalu Märjamaalt. Niimoodi hoitakse vormis nii ennast kui küla hinge.
Kui hakkasid liikuma Valgu rahvamaja sulgemise jutud, luges juhataja kokku kõigis ringides käijad ja sai kokku 82 liiget. Tõsi, inimesi osaleb pisut vähem, sest mõni eriti aktiivne, nagu näiteks Malle Peramets, tegutseb mitmes ringis. Kõige eakam taidleja Aime Piliste saab tänavu 83aastaseks ja on samuti kolmes ringis. „Kuni jalad all on, nii kaua saab käidud. Sõidutame üksteist kohale, kui vaja," kinnitas sõnakas Malle.
Läinud nädalal käidi võtmas kontorihoone ehk tulevase külamaja akende mõõtu. PRIAsse on esitatud ka tööde teise etapi rahastamistaotlus. Sel sügisel külamajja veel kolida ei saa ja üks talv tuleb külalisena üle elada. „Kooli raamatukogus on pinda vähem kui rahvamajas, kus sellega pole samuti laiutada.
Kui raamatukogus käime, siis on ruum mõnusalt soe küll, aga prooviruumi on seal rahvamajast vähem," võrdleb Mervi harrastajate „töötingimusi".
Näitering on loovas hoos
Läinud aasta 9. detsembril suri täiskasvanute näiteringi üks kandvamaid liikmeid Toivo Järvis. Tema surm puudutas truppi tugevalt, aga elu peab edasi minema. Juba jõuludeks valmis üheks firmapeoks sõukava, kus käsitleti stiilimuutusi. Mervi poeg mängis seal Ženja Fokinit. Praegu õpib näitering 1922. aastal kirjutatud Teppani tükki „Karja uurimisel". Sisuks on konsulentide ringkäigud maal ja maakarja uurimine, mis tekitab talunikeles hirmu, et võõrad nõiuvad nende loomad ära.
Ants Riismaa pakkus välja kirjutada tükile teine vaatus, mis räägib tänapäevastest oludest - robotlüpsilaudast. Näitejuht Mervi Vaarmann on teksti nüüd valmis kirjutanud ja suve hakul minnakse juba kahevaatuselise tükiga vabariiklikule festivalile. Etendust mängitakse suvel ka Sillaotsa muuseumis.Suurt saali tuleb hoida
Mitmel korral võtab Malle Peramets üles Valgu rahvamaja suure saali teema - ikkagi valla suuruselt teine saal, mida ei tohiks maha kanda. „Seda saali tuleb hoida, leida raha ja teha maja korda. Selle saali saab panna maakondlikult teenima," räägib proua Malle veendunult, arvaku kohalikud otsustajad selle võimalikkusest mida tahes.
Teine teema, mida siinsed inimesed tõstatasid, on see, et kogu huvitegevus toimub alevis, seal on sotsiaalkeskus, ekstra huvitegevuste jaoks, aga talvel ei saanud Valgu eakad enne kella 13 koolimaja minna ja ka siis lõpetas raamatukogutöötaja oma töö seal „külaliste" pärast varem ära. Kehv on bussiühendus, et Märjamaale millestki osa saama sõita.
Külamaja ehitamisel tuleb Valgu elanikel teha veel üks lammutamise hoogtööpäev, aga see ei sega akende vahetamist.
Tulemas on eakate kevadpidu ja oma ringide kevadkontsert ning üks heategevuslik kontsert külamaja projekti raames. Rahvamaja juhataja sooviks pidusid korraldada, sest kohalik rahvas soovib tantsida, aga seda võimalust hetkel ei ole. „Vaatamata rasketele oludele, pole ükski meie ring laiali läinud ja ei lähe ka," kinnitas Mervi Vaarmann veendunult. Reet Saar
Wednesday, 4 April 2012
Friday, 24 February 2012
2013 Hõberisti kavaler Maie Kusmin. Foto: Riho Vjatkin
Maarjaristi Ii klassi hõberist ja koos sellega preemia 500 eurot anti Maie Kusminile, esivanemate vaimuvara hoidjale ja edasiandjale, Sillaotsa talumuuseumi kauasele perenaisele, kes on teinud alati palju rohkem, kui tema töö on teda kohustanud.
Subscribe to:
Posts (Atom)