Veerand sajandi eest 4. novembril avati Valgu sovhoosi uue klubi uksed, hingedepäeva õhtul, 2. novembril 2012 peeti selles majas ilmselt viimane pidu. Edasine ringide tegevus järgneb üle tee olevas Valgu kontoris või koolimajas.
Valgu rahvamaja esimesed töötajad Külli ja Egon Ovir tunnustasid selle maja mitmekesist kultuuritegevust . |
Jahedapoolses saalis astusid publiku ette kõik Valgu rahvamaja kaheksa taidluskollektiivi ja andsid enam kui tunnipikkuse kontserdi. Alustasid kõige nooremad laululapsed. Neid juhendab Kadri Burmeister, kes oli kunagi ise siin samasugune laululaps. Seejärel tuli lavale kõige kauaaegsem kollektiiv - eakate segakoor Linda, kelle kohta öeldi, et nad ei jäta vahele ühtki memme-taadi pidu. Koor on aastatega küll kõvasti kokku kuivanud, aga osalejate vaim on jätkuvalt nooruslik. Kõneka päevateemalise koosoleku, millest märksõnadena käis läbi Märjamaa valla kultuurikorralduse reform, pidas maha eakate näitering. Kerget jalga näitas eakate tantsurühm Valgu Vallatud.
Eriti tahaks nende hulgas välja tuua särtsaka Malle Perametsa, kelle tantsulusti oli nauditav jälgida, tema kehastas näidendis ilmekalt ka koosoleku juhatajat ja laulab ka kooris. Kõige tipuks sõidab ta proovidesse nüüd juba Kehtna vallast. Sama tegus on 80+ vanuses Aine Piliste. Valgu näitering M.O.T.T. esitas kõikide numbrite vahel sõnamängulisi nalju.
Kui naised tahtsid oma lõbuks tantsida, siis saigi alguse naisrühm OmaLõbuks. Takistuseks ei ole see, et rahvamaja juhataja ise tantsukirjeldusi lugeda ei oska, õppimisel aitavad esimese töö ära teha tantsuõpetaja Karin Andesalu ja Lilli Teesalu Märjamaalt, seejärel pusitakse kohapeal ise edasi. Veel on Valgus väike naiskoor Lootus, mis juba seekord astus üles koos Haimre rahvamaja naistega.Üheskoos tahetakse minna maakonna laulupeole ja kandideerida ka suurele laulupeole. Veel käivad koos mõned tüdrukud, kes õpivad ise tänapäevase liikumisega sõutantse. Kontserdi lõpul kogunesid kõik lauljad ja tantsijad veel kord ja ühiselt kanti ette „Mere pidu".
Taidlejad juba seisid, nüüd palus Mervi Vaarmann kõigil püsti tõusta ja luges ette Märjamaa vallavolikogu otsuse Valgu rahvamaja (hoone) sulgemise kohta. Järgnesid Paul-Erik Rummo luuleread: me hoiame nõnda ühte nagu heitunud mesilaspere, me hoiame nõnda ühte ja läheme läbi mere... See kõlas kui lubadus ja vanne mitte alla anda ja jätkata. Juhataja tänas kõiki endisi ja praegusi taidlejaid ja kollektiivide juhte, seejärel said sõna külalised.
Raplamaa rahvakultuurispetsialist Anne Ummalas tunnustas Mervi Vaarmanni ja Valgu inimesi olemast aktiivsed rahvakultuuri kandjad. Ta avaldas veendumust, et teise majja minek ei muuda tegevuste sisu.
Uude kohta viimiseks kinkis ta kohaliku neiu Siiri Siimari maali ja toalille. Viimaseid tõid teisedki tervitajad. Uued taimed on väga oodatud, sest eelmisel talvel võttis külm rahvamajas lilled ära.
Märjamaa vallavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Tõnu Mesila ütles, et siinse kandi kultuurielul on pikk traditsioon.
Üks etapp nüüd lõpeb, aga kultuuritegemine pole seotud ainult majadega, ennekõike sõltub see inimestest. Ta andis Mervi Vaarmannile valla tänukirja vapra ja ennastsalgava töö eest.
Märjamaa rahvamaja juhataja Merle Voolaid tänas eheda kontserdi eest: päris asi sünnib südame, hinge ja mõistuse koostöös. „Täna on olukord nagu on. Soovin, et te usuksite, et selle maja paremad päevad on ees," lausus Voolaid.
Kohal olid maja esimesed töötajad Külli ja Egon Ovir, kellel oli õhtu jooksul palju südamlikke jutuajamisi taidlejatega. „Olime selle majaga seotud 18 aastat. Kurb kuulda, et maja suletakse.
Minu arvates on selles saalis üks Eesti paremaid tantsupõrandaid. Saalis mahub laudade taga istuma 250 inimest, diskole 600. Ma väga mõtleks, kas seda maja sulgeda," ütles Egon Ovir. Ta mõistab, et selle hoone hiilgeajad olid majandi päevil, aga nii suurt kultuurimaja igatseksid endale mitmed teisedki.
„Meie ajal oli Valgu taidlejate eeskavades ainult laul, nüüd oli palju mitmekesisem kava. Toona ei osanud ma oma koori lauljas Mervis näha seda potentsiaali, mis nüüd on avaldunud. Uhke tunne oli seda kontserti vaadata," tunnustas Külli Ovir.
Ka Sillaotsa talumuuseumi pere oli uhke, et nende „karjaplikast" on saanud kaheksa aasta jooksul Valgu-kandi kultuurielu tugev ja hinnatud eestvedaja.
Esiplaanil krapsakas Malle Paramets kes tantsib ,laulab ja näitleb |
Tantsuõpetaja Lilli Teesalu kinnitas, et Valgus on vanasti peetud vägevaid pidusid, kui siin nii suurt kultuurihoonet veel polnud ja oli kindel, et elu läheb edaspidi siiski paremaks.
Siin majas täna läidetud on valgus, ei tea, kas vana lõpp on see või uue algus, kõlasid Vigala kultuuritöötaja Astra Põlma luuleread. Siis hakkas mängima pillimees Marco, kes Valgu pidudel ongi kõige enam rahvast tantsitanud.
Veel tantsiti selles saalis tallad tuliseks ja saalgi soojaks nii et vesi jooksis mööda seinu. Rahvamaja juhataja pidi aga korduvalt kuulama inimeste murelikke küsimusi nii oma maja kui valla kultuurikorralduse kohta.