Friday, 5 March 2010

Valgu sovhoosi kontori silt pandi lõpuks üles 05.2010 . Autor . Viio Aitsam

Laupäeval oli Raplamaa Valgu külas vähemalt kolmes mõttes tähtis päev. Esiteks sai küla kokku, teiseks avati Valgu pargis uus laululava. Kolmandaks tähistati sel külapäeval Valgu sovhoosi asutamise 50. aastapäeva.
Just aastapäevaga seoses avati sovhoosi endise kontorihoone ees mälestusmärk: Valgu sovoos, 1960-1993. Mälestusmärgi põhiosa kujutab endast suurt silditahvlit, mis oli sovhoosi lõpuaastatel plaanis kontori välisseinale panna.
Valgu külaseltsi juhatuse liige Väino Nasir jutustas, et tol ajal olid sovhoosi šeffideks ARSi kunstnikud. Sovhoosi kontorihoone sai valmis 1988 ja ühel ajal tehti šeffidega kaupa sildi asjus. See sai valmis, aga sovhoos lagunes enne, kui silt jõuti paigaldada. Nii jäi see kusagile kõrvalruumi lihtsalt seismaKui nüüd külaseltsil tekkis mõte sovhoosi aastapäeva tähistada, otsustatigi silt ära kasutada mälestusmärgiks. Väino Nasir ütles, et kivile asetatavat plaati tuli vaid paksemaks teha, et ta kindlamalt püsiks.
Kui mälestusmärki pidulikult avati, meenutati ja tänati paljusid. Kohal oli üks endistest sovhoosidirektoritest, Olev Oviir, kes mälestusmärgilt katte ära võttis.
Kui Oviir enne seda sõna võttis, ütles ta kõige lõpuks, kuidas rõõmustab, et Valgu kandi põllud pole umbrohtu jäänud.
Mälestusmärgi avamisele kogunes hulk noori ja vanu Valgust ning ümbruskonnast, kuhu endine sovhoos, 1970. aastail 11 300 ha, ulatus. Silma hakkas rõõmsaid tervitamisi ja kallistamisi ning omavahelist juttu ikka jätkus.
Üks eakamatest, Manivald Tihkan, keda teatakse kauaaegse bussijuhina, rääkis, et ega Valgus kogu külarahvas niimoodi väga tihti kokku ei saagi. Eakamad käivad kolmapäeviti lauluproovis ning kord kuus on neil suurem kokkusaamine, aga noored käivad oma radasid.
Ta rõhutas, et Valgus küla tühjenemist pole olnud - ka sovhoosi ajal ehitatud kortermajad on ikka asustatud.
Mälestusmärgi avamine oli vaid üks pika külapäeva tegusid. Oli laat, pritsimeeste võistlused, mitut sorti võistlused suurtele ja väikestele Valgu pargis. Kõige lõpuks avati sealsamas väike laululava, kus kohe oli ka kontsert, ja päev lõppes simmaniga.
Valgu külaselts oli teinud tõsiseltvõetava eeltöö selles mõttes, et sovhoosi aastapäeva puhuks oli kokku pandud vanadest fotodest (autorid Vello Vaarma, Mati Erik, Külli ja Egon Ovir) slaidiprogramm. Selle juurde kuulub ajalooline ülevaade, mille on kokku pannud Vello Vaarma endise kauaaegse sovhoosidirektori Jaan Ausi kroonika põhjal.
Sama tekst on olemas voldikul ja slaidiprogramm koos pealeloetud tekstiga on jäädvustatud ka DVD-na.
Valgu külas on 300 elanikku. Paljud küla hooned on ehitatud just sovhoosi ajal. Alles 1980. aastate lõpus valminud kontorihoone, kus asub ka raamatukogu, on nüüd külaseltsi käsutuses. Peale selle, et hoones tegutseb külaseltsi algatusel taastatud postkontor (õieti on see Eesti Posti frantsiisikontor), avati seal ka taaskasutustuba.
külapäeva rahastaja
 .

Valgu pargis oli päeval kiikujaid ja ringmängu mängijaid 

eaad katsetasid enne päris esinemist uut laululava 

Endise Valgu sovhoosi kontori hoone 

suhtlejad

nüüd käivad juba sõnavõtud 

Endine direktor Olev Oviir võtab mälestusmärgilt katte 

valgu mälestusmärk 

Endise sovhoosi rahvas pildil 

Paremal Vello Vaarma ,ajaloo ülevaate koostaja ja paljude vanade piltide autor 

Eluaegne meetsamees Lembit Tihkan ja Valgu külaseltsi juhatuse liige ,külapäeva üks korraldaja Väino Nasir

No comments:

Post a Comment